Театр починається з іграшки

Прес-реліз

До відкриття виставки театральної   іграшки

„ТЕАТР ПОЧИНАЄТЬСЯ З ІГРАШКИ”

в Державному музеї іграшки

17 березня 2008 року о 15.00  Кловському узвозі, 8 Державний музей іграшки відкриває нову експозицію  під назвою „Театр починається з іграшки”.

Ляльковий театр ...  Для багатьох дорослих  ці слова асоціюються з яскравими дитячими враженнями, першим побаченням з мистецтвом. Іграшки, що „оживають”, дивують і захоплюють, змушують пережити перші естетичні відчуття.

Дитинство людства також  супроводжувалось діючими іграшками. Древні язичницькі обряди здійснювались навколо тотемів (перших обрядових ляльок) – покровителів первісних племен. Їх носили на руках, возили на колісницях, з часом стали робити пристосування, що дозволяли лялькам кивати головами, піднімати руки, відкривати очі і т.і. Поступово такі дійства перетворилися на театральні спектаклі, в ході яких  легенди про богів межувалися з   побутовими сценами, народними казками.

Сьогодні існує декілька принципів класифікації лялькових театрів. Найбільш поширений з них – за соціальним функціонуванням:

- ритуально-обрядовий, пов’язаний з національними традиціями та релігійною приналежністю народів. Добре відомі канонічні лялькові театри Сходу з чітко визначеними древніми персонажами. Європейські театри поділяються на Вертеп (Україна, Росія), Батлейка (Білорусь), Маланка (Молдова), Шопка (Польща). В них різдвяні містерії співіснують з сатирично-побутовими інтермедіями.

- народно-сатиричний ляльковий театр. Цьому виду властиві умовність, мінімум оформлення, проста сюжетна схема з імпровізаціями на злободенні  теми. Постійний персонаж в такому театрі – зухвалий образ народного улюбленця. В Італії це Пульчинелла, у Франції – Полішинель, в Англії -  Панч, в Росії – Петрушка.

- ляльковий театр для дітей. Він побудований переважно на казковому або літературному матеріалі, поєднує в собі дві функції – виховну та розважальну. При цьому має високий рівень дидактизму, вираженого відкрито або завуальовано.

В експозиції виставки широко представлені різні види лялькових театрів для дітей, в яких використовуються різноманітні способи управління ляльками: ляльки рукавички (бі-ба-бо або „петрушки”), статичні іграшки для настільного театру, тростинні ляльки, пальчикові, ляльки тіньового театру. Переважна більшість експонатів виготовлена в 40 – 70-х рр. талановитими українськими авторами:  А.Д. Карнаух, С.М. Зимою, Т.А. Максимович,            М.Н. Симашкевич, Т.Р. Сергій. Це ляльки „близького сприймання”, надзвичайно виразні, вражаюче „живі” завдяки майстерності Їх творців.  Вони можуть  бути не лише об’єктом споглядання, а й діючими персонажами в дитячих руках.

Зустрічі зі своїми маленькими та дорослими відвідувачами чекають улюблені герої добре відомих казок: „Лис Микита”, „Коза-Дереза”,  „Пан Коцький”, „Рукавичка”, „Дюймовочка”, „Морозко”, „Барвінок”, „Вовк і семеро козенят”, „Ріпка” а також всі родичі гарбузові, лікар Айболить,  вусатий тарган та інші. Поруч з ними – набори театральних іграшок, що дозволяють дітям створити  спектакль за власним сценарієм, уявити себе драматургом, режисером та актором  водночас.