Ідея створення музею іграшки в Україні набула реальних обрисів ще в далекому 1933 році. Відповідно до постанови Президії ЦКК ВКП(б) і Колегії НКРІ СРСР було вирішено вийти з пропозицією до Ради Народних Комісарів СРСР про організацію музеїв іграшок не лише в Києві, а й у Москві (на базі Загорського музею іграшки), Харкові, Тифлісі, Ташкенті. Цим же документом були створені комітети з іграшок при Народних Комісаріатах освіти у складі представників народних комісаріатів , легкої промисловості, охорони здоров’я, а також інших організацій, причетних до виробництва іграшок. Комітети з іграшок розглядали нові зразки, що впроваджувались у виробництво, сприяли залученню до створення нових іграшок художників, педагогів, конструкторів. Кращі зразки були представлені на постійно діючій виставці дитячої іграшки, створеній в м . Києві у 1936 році при НКО УРСР . Так була започаткована унікальна колекція іграшок, що наочно ілюструвала здобутки вітчизняної іграшкової промисловості, стимулювала розширення асортименту підприємств.
Протягом 70 років зібрано понад 15 тисяч зразків іграшок. Колекція стала основою музейних фондів Державного музею іграшки, що відкрився 1 січня 2005 року на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.11.2003 р. №640-р. Крім промислових зразків іграшок в музейному зібранні представлені ексклюзивні авторські роботи лялькарів радянської доби, унікальна бібліотека настільно-поліграфічних ігор, надзвичайно барвиста і радісна колекція українських народних іграшок.
В експозиції представлено фрагмент 15-и тисячної колекції іграшок Міністерства освіти і науки України, історія якої починається з 30-х років минулого століття. До уваги відвідувачів виставки різні види іграшок: целулоїдні фігурки 40-х років, ретро – ведмедики 50-х років, заводні звірята 60-х років.
Експонати наочно демонструють основні віхи в історії виробництва іграшок в Україні, дозволяє відчути вплив ідеології суспільства на тематику та образність іграшок через знайомство з неваляйкою – кукурудзою 60-х років, ляльками-міліціонерами 30-х років, першим трансформером „Від коня до трактора” 30-х років.
Авторські зразки ляльок, фігурок, м’яких іграшок демонструють творчі здобутки талановитих українських авторів іграшок: М.П. Кисельової, С.М. Зими, Г.П. Махринської, О.Б. Сушкової та багатьох інших. Рух дизайнерської думки, а також постійний вплив науково-технічного прогресу знайшли своє відображення в промислових зразках швейних машинок (початку ХХ ст., 50-х та 70-х років), іграшкових прасок (від вугільних до електричних) і т. і.
Дорослих і дітей вразить діюча модель парової машини, перша штучна ялинка з кур’ячого пір’я.
Сьогоднішні малюки, їх батьки, дідусі, бабусі зможуть знайти в цій залі іграшку свого дитинства.